Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Ako vytvoriť Live CD / USB Linuxu?

Ako vytvoriť Live CD / USB Linuxu?

Ako vytvoriť Live CD / USB Linuxu?

Linux – operačný systém budúcnosti

V posledných rokoch výrazne vzrastá popularita tohto operačného systému. Medzi jeho najväčšie výhody patrí ľahká dostupnosť, cena – celý systém je tzv. open source, možno ho stiahnuť z internetu úplne legálne a výrazná sieťová podpora. Medzi nevýhody možno zaradiť slabšiu podporu niektorých aplikácii, avšak každým dňom sa situácia zlepšuje.

Ak ste užívateľom systému Windows a máte chuť vyskúšať zmenu, existuje možnosť vytvoriť si tzv. Live CD/USB Linuxu. Pomocou tohto CD/USB si môžte Linux vyskúšať bez potreby inštalácie.

Live CD

Na vytvorenie Live CD Linuxu budete potrebovať stiahnuť distribúciu Linuxu. Najbežnejšia voľba je distribúcia Ubuntu, ale kľudne možno použiť iné distribúcie. Voľne si ju môžte stiahnuť zo stránky http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download

Stiahnutý súbor vo formáte .iso už len napálite na CD ako súbor obrazu (image file) napríklad pomocou programu Free ISO Burner – http://www.freeisoburner.com/

Teraz stačí nechať CD v mechanike a reštartovať PC. Ak budete mať šťastie, spustí sa bootovacie okno Linuxu a o malú chvíľu ste v systéme. Pre návrat do systému Windows jednoducho reštartujte PC a vyberte CD z mechaniky.

Ak sa vám Linux nespustí a klasicky sa načíta Windows, budete musieť zmeniť nastavenie BIOSu, konkrétne poradie zariadení s funkciou bootovania. CD-ROM mechanika by mala mať väčšiu prioritu ako HardDisk. 

Pri nesprávnej zmene nastavení BIOSu sa môžu vyskytnúť závažné chyby, preto tento krok odporúčam iba skúseným užívateľom.


Live USB

Na vytvorenie Live USB Linuxu budete potrebovať program Linux Live USB Creator – http://www.linuxliveusb.com/

Ako vytvoriť Live CD / USB Linuxu?Po inštalácii a spustení programu sa otvorí prehľadné okno. Budeme postupovať podľa nasledujúcich krokov:

1. Vyberieme si USB kľúč určený na inštaláciu. Kapacita by mala byť pre správny chod aspoň 1GB a dáta by ste si mali zálohovať, je lepšie, ak sa kľúč pred inštaláciou sformátuje.

2. Vyberieme si zdroj distribúcie. Ak ste distribúciu stiahli z internetu, vyberiete prvú možnosť – ISO/IMG/ZIP. Ak máte distribúciu na CD, vyberiete možnosť CD. Ak distribúciu nemáte, môžte si ju stiahnuť pomocou tretej možnosti – Download. Na výber je niekoľko rôznych distribúcii.

3. Ďalšia možnosť je vytvorenie voľného miesta na dáta. Ak vyberiete možnosť 0MB, budete môcť USB používať iba ako ukážkovú verziu Linuxu. Po reštarte Linuxu sa všetky dáta, s ktorými ste v ňom pracovali, vymažú. Ideálne je nastaviť hodnotu na 300MB-500MB.

4. V ďalšej ponuke máte tri možnosti. Hide created files on key – ukryje dáta na kľúči. Táto možnosť je vhodná pre menej skúsených používateľov, ktorí chcú kľúč zároveň používať ako pamäťové médium a mohli by omylom zmazať potrebné súbory. Format the key in FAT32 – sformátuje kľúč. Vhodné, ak potrebujete viac miesta. Enable launching LinuxLive in Windows – pri zaškrtnutí tohto tlačítka môžte Linux na USB kľúči spustiť priamo vo Windowse napr. pomocou programu VirtualBox.

5. Vytvorenie samotného Live USB. Samotné vytvorenie môže zabrať viac času.

Po vytvorení USB máme viacero možností. Ak chcete spustiť Linux priamo vo Windowse pomocou VirtualBoxu, kliknite na USB pravým tlačidlom a vyberte voľbu LinuxLive! Ak chcete Linux nabootovať priamo z BIOSu, nechajte USB kľúč zapojený a reštartujte počítač. Ak sa Linux nenačíta, opäť treba zmeniť nastavenie BIOSu.

Pri nesprávnej zmene nastavení BIOSu sa môžu vyskytnúť závažné chyby, preto tento krok odporúčam iba skúseným užívateľom.