Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Ako si vybrať notebook?

Ako si vybrať notebook?

Ako si vybrať notebook?

Rozmýšľate o kúpe  notebooku ( laptopu ), ale neviete si vybrať, či netušíte podľa čoho vyberať? Tak čítajte ďalej! Notebooky snáď ani netreba predstavovať, čo to je vám ukážeme v článku ako si vybrať notebook, takže prejdem rovno k veci.

Veľkosť displeja

Ako si vybrať notebook?Ak si pozriete hocijaký e-shop, tak notebooky majú rozdielne veľkosti displejov. V praxi platí, že čím menší displej, tým menší notebook alebo aj opačne samozrejme, čím väčší displej, tým väčší bude celý notebook. Preto sa na cestovanie hodia notebooky s displejmi okolo 10 palcov. Taká stredná cesta sú 13 palcové notebooky. Ale ak cestujete a beriete si notebook na domov nie je prekážka 15 palcový notebook, ktorých je na trhu podľa mňa najviac. Notebooky zo 17 palcovým displejom sú dobré na multimédia, či prácu, kde treba veľký displej, ale mala by byť táto pracovná stanica mobilná čiže prenosná.

Ako budem notebook používať?

Ak potrebujete notebook s čo najväčšou výdržou baterie, tak by ste si mali kúpiť netbook a pri vyberaní pozerať hlavne na tento parameter. Netbook je v podstate mini notebook ak si ho neviete predstaviť tak každý z vás určite videl EeePc od ASUSU tak to je presne on – netbook. Ak chceme notebook na multimédia tak si vyberáme taký ktorý ma port HDMI, ktorý má HD rozlíšenie displeja, taký ktorý má výkonnú grafickú kartu a pomaly viac a viac Bluray mechaniku. Ak chceme notebook na prácu, tak sa rozhliadneme po modeloch “pro”. Pozor však nato, že niektorí starší ľudia si často myslia, že ich písanie dokumentov v nejakom kancelárskom balíku je náročné na výkon počítača. K tomuto naozaj nepotrebujete super výkonný model. No ak však robíte s CAD programami alebo z grafikou oplatí sa vybrať si výkonný model. Ale teraz už idem ku komponentom.

Procesor

AMD či INTEL? Reči že procesory AMD sú nekvalitné nie sú pravdivé, čiže netreba ich odsudzovať. Pri procesoroch Intel je poradie výkonu nasledovné ( od najhoršieho po najlepší ) Celeron ( jednojadrový alebo dvojjadrový aj tak je najhorší )-Pentium ( Pri notebookoch sa stretneme len s dvojjadrovými modelmi Intel Pentium Dual Core )- Intel Core 2 Duo ( najbežnejší dvojjadrový procesor )- Intel Core 2 Quad, ktorý sa do notebookov, ale neosadzuje. Novšie procesory intel i3, i5 a i7 podporujú technológiu Turbo boost. Vďaka nej procesor sám seba automaticky vytaktuje alebo podtaktuje, aby šetril energiu, či zlepšil výkon. Čiže ak počítač využívate v danom momente na jednoduchú prácu procesor sa podtaktuje, a tým ušetrí elektrickú energiu. Pri procesoroch AMD môžem spomenúť, že dvojjadrový Athlon je konkurencia Pentium Dual Core. Alebo Turion X2 je priama konkurencia Intel Core 2 Duo. Najnovšie procesory od AMD sú Phenomy, ale s nimi sa pri notebookoch veľmi nestretávame.

Operačná pamäť ( Ramka )

V tomto prípade platí, čím viac tým lepšie. To znamená, že čo najviac gigabajtov. Štandart je takých 3-4 gb. Pri frekvencií to platí taktiež. Mala by mať čo najviac Mhz, ale to sa nezvykne uvádzať.

Grafická karta

Jedna z najdôležitejších súčiastok. Na notebookoch bývajú väčšinou mobilné verzie “normálnych” grafických kariet. Alebo taktiež integrované väčšinou od Intelu ich nevýhoda je, že sú málo výkonné a pamäť si berú z ramky. Ak sa rozhodujete medzi AMD a nVidia, tak si všímajte hlavne jej veľkosť a frekvenciu. Najlepšie je si daný model nájsť na googli. Rozhodne sa neriaďte len podľa reklamných trikov, kde píšu, že si trúfne na moderné hry a podobné veci.

Porty

Aj tu platí, čím viac, tým lepšie. Klasika je tak 3 porty USB, jeden VGA ďalej RJ-45 a port na slúchatká a mikrofón. HDMI je výrazný plus hlavne, ak chcete prepojiť notebook s TV a pozerať tak filmy. Viac usb portov taktiež nieje nikdy na škodu. Ak máte externý disk hodí sa aj e-sata. A veľké plus je, keď má notebook šachtu na express card alebo na zámok.

Prajem správny a dobrý výber, ktorý Vám prinesie veľa zábavy, či uľahčí prácu!