Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Ako si vybrať linuxovu distribúciu pre začiatočníkov?

Ako si vybrať linuxovu distribúciu pre začiatočníkov?

Ako si vybrať linuxovu distribúciu pre začiatočníkov?

Rozmýšľate o tom že prejdete na linux? Ste začiatočník? Neviete akú si máte vybrať distribúciu? Tak čítajte ďalej!  V tomto článku sa trochu rozpíšem o distribúciach pre začiatočníkov.

Výhody linuxu sú napríklad freeware softvér, ďalej mne osobne sa stalo, že pripojil som Wifi kľúč k veľkému počítaču musel som nainštalovať ovládače. No na mojom starom notebooku,  kde som testoval Ubuntu mi kľúč automaticky zaregistrovalo a o jednu minútu som bol pripojený. Jedna z ďalších výhod je, že vám nehrozia nejaké vírusy stačí mať správne nastavený firewall. Ale teraz už k distribúciam.

Ubuntu

Ako si vybrať linuxovu distribúciu pre začiatočníkov?Inštalácia Ubuntu je veľmi ľahká. Ďalej má v repozitároch strašne veľa programov a jednoducho sa inštalujú. Ubuntu vzniklo v roku 2004. Ubuntu je založené na Debiane. Ubuntu financuje spoločnosť Canonical Ltd. Ubuntu je projekt Marka Shuttlewortha. Klady Ubuntu sú hlavne v množstve softvéru, ďalej je veľmi jednoduchá a každý pol roka je vydávaná nova verzia. Zápory sú v tom že pre niekoho sa môže zdať až príliš jednoduchý a nie všetky programy su freeware.

Stránka projektu je : http://www.ubuntu.com/

Fedora

Fedora vznikla v roku 2003, keď spoločnosť Red Hat začala vyvíjať projekt Fedora. Je to distribúcia, ktorá prináša najviac inovácii. Pred Fedorou bol Red Hat linux, ktorý bol platený. V súčastnosti je už aj Red Hat linux ( komerčná verzia ) a aj Fedora ( verzia zadarmo ). Softvér sa inštaluje pomocou YUM, (  jednoduchá cesta ) ale dajú sa použiť aj RPM balíčky. Klady tejto distribúcie sú filozofia slobodného softvéru, Fedora je veľmi bezpečná distribúcia a hlavne má množstvo noviniek. Zápor je že sa používa na vyľadovanie komerčnej verzie a aj v tom, že je trochu no naozaj iba o malú trochu zložitejšia ako Ubuntu. No nie o moc preto ak si o nej niečo prečítate nemal by byť problém. Dokumentáciu má naozaj bohatú.

Stránka projektu je : http://fedoraproject.org/sk/

Mandriva

Mandrivu založil Gaël Duval v roku 1998 no ešte pod názvom Mandrake Linux. Najskôr to bola prerobená verzia Red Hat linuxu ale postupne sa to menilo znajmä zjednoduchšením inštalátora. Neskôr sa spojili zo spoločnosťou Connectiva a premenovala sa na Mandriva Linux. Mandriva má výborné ovládacie centrum a dobrú 64 bitovú verziu. Už taktiež podporuje dnešný štandart ako Live CD alebo OS na USB kľúči. Mandriva má platené aj neplatené verzie. Používa RPM balíčky. Klady sú vhodnosť pre začiatočníkov, skvelé ovládacie prostredie a jazyková podpora. Zápory sú napríklad neprehľadný web a už naberá horšiu reputáciu.

Stránka projektu ( Uvádzam českú ) : http://www.mandrivalinux.cz/kde-ziskat-mandriva-linux/

Dúfam že si úspešne vyberiete distribúciu, ktorá vám sadne. Ak by ste mali nejakých kandidátov, tak si preštudujte aj ich stránky. Ku každej distribúcii som stránku dal, tak prajem úspešný výber!