Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Ako sa starať o orchideu?

Ako sa starať o orchideu?

Ako sa starať o orchideu?

Máte doma orchideu alebo si ju plánujete kúpiť ? V tomto článku nájdete zopár rád ako ju správne pestovať. Najprv si trochu orchideu predstavíme odkiaľ pochádza a tak ďalej. Orchidey rozdeľujeme na chladnomilné, stredne teplomilné a teplomilné. Pochádzajú z Ázie a Strednej a Južnej Ameriky.

Všeobecne o orchideách

1. Pôda

Ako sa starať o orchideu?Orchidey pestujeme iba v špeciálnej pôde pre orchidey. Mala by sa dať kúpiť napríklad v Baumaxe alebo Hornbachu alebo ak ste kúpili orchideu aj s kvetináčom, tak by tam už mala byť špeciálna pôda.

2. Umiestnenie

Orchidey pestujeme na svetlom mieste no nikdy však nie na priamom slnku. Orchidey pestujeme pri rovnomernej izbovej teplote. Orchidey potrebujú k správnemu rastu vysokú vlhkosť vzduchu preto si nato určite dajte pozor!

3. Polievanie

Orchidey polievame mäkkou temperovanou vodou. Ak vám v byte či dome tečie tvrdá voda odporúčam ju najprv prevariť a vychladiť.

Typy orchideý

Cymbidium

V izbe pestujeme malé hybridy. táto orchidea vyžaduje vlhké a svetlé miesto. Koreňový obal by mal byť v chlade neumiestnujťe ju nad radiátor! Vyžaduje veľa polievať, na jeseň však oveľa menej. V období vegetačného pokoja ju však polievame minimálne ak by sme ju polievali viac bolo by to iba na škodu. Zimuje pri teplote 7-12 °C.

Pleione bulbocodioides

Mnohí onej vravia že je ideálna pre začiatočníkov preto môže byť práve pre vás. Orchidey so zelenými pahľuzami kvitnú na jar, orchidey so škvrnitými pahľuzami na jeseň. Táto orchidea vyžaduje svetlé miesto miesto ale bez slnka. Ak rastlina zatiahne list prestaneme ju polievať a presunieme ju na chladnejšie miesto. Rastlinu presádzame vo februári do čerstvej zeminy tak aby sme pahľuzy dostali do zeme len do polky. Potom dbáme na to, aby bola rastlina v teple a vo vlhku a mala kyslú zeminu, preto ju hnojíme raz za dva týždne, kým rastie hnojivom na azalky.

Prajem mnoho pestovateľských úspechov!

1 Comment on this post

  1. Nie je síce ideálne odporúčať na kúpu orchidey len veľké nákupné obchody typu Hornbach. Samozrejme výber je tam veľký, ale aj špecializovaná kvetinárstva a veľtrhy sú výnimočným a trochu lepším miestom. Najmä pre odbornosť personálu. Kým v Hornbachu vám nie každý vie povedať niečo o starostlivosti, v kvetinárstvach a obchodoch s takýmto tovarom to vedieť musia.

Komentáre sú uzavreté.