Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Ako sa starať o mačku?

Ako sa starať o mačku?

Ako sa starať o mačku?

Chceli by ste mať mačku? Ale vôbec neviete, ako sa o ňu starať? Alebo si nie ste úplne istý?

V tomto článku sme pre vás pripravili pár tipov a vecí, čo budete potrebovať pri chovaní mačky:

WC

Ako sa starať o mačku?Keď dostanete mačku, napr. od suseda, alebo od iného človeka, mačka sa u Vás bude cítiť trochu zle, lebo bude v úplne inom prostredí. Za pár dní by sa už udomácnila. Ale v prvých dňoch sa Vám aj  vyciká alebo aj vykadí, ale niekde do kúta, takže pozor! Je potrebné si zaobstarať podstielku a nejakú nádobu, kde tú podstielku dáte. Treba, ale trochu väčšiu nádobu, lebo mačka nieje najinteligentnejšia bytosť, nenasmeruje si zadok nad nádobu, musí mať v podstielke nohy. Keď už bude väčšia, podstielku nebudete potrebovať, mačka sa bude pýtať von (platí len pre ľudí v rodinnom dome so záhradou). Podstielku treba pravidelne meniť, vyhadzovať špinavé časti podstielky.

Chodenie von

Keď mačku dostanete, či ako mačiatko alebo už dospelú mačku, v žiadnom prípade ju v prvých dňoch nepúšťajte von ! Mačka Vám na 80% zdrhne! V prvých dňoch by von ani chodiť nemala, keď ešte nieje očkovaná, lebo by mohla ochorieť! Keď už očkovaná bude, za 3 dni od očkovania ju môžte pustiť von, ale radšej ešte ju nechajte pod dohľadom, lebo už s Vami bude mať nejaký ten vzťah a bude sa chcieť s Vami hrať.

Strava

Určite je mačke najlepšie dávať granule. Niekedy občas jej môžete dať Whiskas alebo nejakú konzervu. Mojej mačke som dal tri krát Whiskas a potom už nič iné nechcela ! Takže pozor na to ! Ale konzervy ani Whiskas Vašej mačke neuškodia, ale Vašej peňaženke troška hej. Mačka po suchých granulách to potrebuje zapiť. Stačí jej dať vodu. V asi každom filme mačkám dávajú mlieko, mačkám možno chutí, ale mlieko obsahuje laktózu, ktorú mačky nevedia po 6. mesiaci života stráviť a budú z nej mať hnačku. Takže asi tú vodu ;)

Aktivita a spánok

Mačka polovicu dňa prespí. Večer je strašne aktívna, najlepšie, keď sa s ňou budete hrať čo najviac, nech sa unaví a v noci Vás neotravuje. Ale mačky, čo žijú v rodinnom dome v záhrade, radšej púšťať von na noc a ráno, keď sa zobudíte, ich vpustiť do domu a dať im najesť. Niekedy, keď Vaše mačky už budú väčšie, budú v noci loviť myši (ako je to o mačkách známe). Niekedy sa za Vami príde popýšiť s úlovkom. Mačiatka sa s myškou budú len hrať, málokedy ich zjedia, takže treba vyhadzovať mačky von.

Kotenie mačiatok

Keď Vaša mačka bude väčšia, po nociach sa bude potulovať s kocúrmi. Ale nelíši sa s týmto od ľudí. Niekedy sa stane, že Vaša mačka bude tehotná ! Samozrejme, keď ju nevykastrujete. Bude mať veľké brucho, bude sa grambľavo pohybovať a bude iba jesť a jesť. Keď si nebudete istý, či je Vaša mačka naozaj tehotná, stačí ísť za najbližším veterinárom a on Vám to zistí za 10 minút, ale nieje to zadarmo!

Keď už bude mačka pripravená na pôrod, najlepšie bude, keď sa bude zdržiavať vonku, lebo keby porodila vnútri, nebolo by to moc pekné nebolo. Pri pôrode jej nepomôžete, lebo porodí väčšinou na nejakom skrytom mieste, aby mohla byť sama. Od mačiatok nebude odchádzať pár dní, ale bolo by dobré, keby ste čo najskôr zistili, kde porodila mačiatka a dať jej tam žrádlo, najlepšie nejaké Whiskas, lebo bude veľmi unavená a určite aj hladná.

Po pár dňoch sa o svoje mačiatka nebude až tak báť a príde k Vám aj do domu. Po dvoch alebo troch týždňoch by bolo najlepšie dať mačiatka dovnútra, aby vonku zbytočne nezamrzli alebo ich nejaký predátor nezabil. Ešte doplním, že malé mačiatka budú vyzerať asi ako malé krysy a budú strašne nemotorné :-)

Dúfam že Vám tieto radi nejako pomohli a prajem veľa šťastia s mačkami :-)