Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Ako sa postarať o novorodenca?

Ako sa postarať o novorodenca?

Ako sa postarať o novorodenca?

V živote každej ženy je narodenie bábätka najvýznamnejšou udalosťou v jej živote. Ale keď jej prvý krát prinesú ten malý uzlíček, premýšľa určite aj nad tým, ako zvládne starostlivosť oň.

Kojenie novorodenca

Bábätko kojíme vždy keď si to vyžiada. Nedržme sa hlúpych rád, že treba hneď začať kojiť po 3  hodinách. Novorodenec je ešte malý, nemá toľko síl a nevie si z prsníka vytiahnuť také dostatočné množstvo, aby vydržal toľko dlho (samozrejme sú aj výnimky). Jeme iba také potraviny z ktorých nenafukuje.

Ako sa postarať o novorodenca?Neodporúča sa čerstvé pečivo, strukoviny ako fazuľa, šošovica, ďalej hrášok,kukurica, kapusta, cibuľa, cesnak, citrusy (pomaranč, citrón), paradajky, čokoláda, kysnuté jedlá a pod. Prsníky si neumývať mydlom, iba čistou vodou, aby bábätko cítilo mliečko. Materské mlieko je to najlepšie čo môžeme svojmu dieťaťu poskytnúť. Je v ňom naozaj všetko, čo dieťa potrebuje. Preto nie je ani potrebné podávať iné tekutiny (predné mlieko je od smädu a zadné od hladu), keď už sa niekto rozhodne pre iné tekutiny, rozhodne by to mala byť čistá prevarená voda alebo nesladený čaj- nie granulovaný!

Je vedecky dokázané, že kojené deti sú oveľa inteligentnejšie a nemajú problémové správanie. Nepodávať fľašu!!! Dieťa si rýchlo zvykne na ňu, odtiaľ predsa mlieko tečie rýchlejšie, nie? Začne potom odmietať prsník.

Kúpanie novorodenca

V miestnosti v ktorej kúpeme bábätko by malo byť okolo 20 až 21 stupňov celzia. Teplota vody by mala byť rovnaká ako teplota nášho tela. Zmeriame teplomerom. Kúpeme v detskej vaničke. Kúpanie novorodenca by nemalo presiahnúť 5 minút.

Umývame od hlavičky (tvár, vlásky, ruky, pod pazuchami, bruško, genitálie, zadoček a nohy). Po kúpaní ošetríme pupok liehom, ktorý dáme na vatový tampón alebo gázu, pazuchy zapúdrujeme detským púdrom, oleje po kúpaní môžeme používať najlepšie od 1 mesiaca. Bábätko naozaj netreba kúpať každý deň, lebo zbytočne zotierame ochranný film z pokožky dieťaťa, stačí každý druhý až tretí deň.

Ukladanie  novorodenca

Bábätko dávame do postieľky striedavo, to znamená, že raz na jeden bok, raz na druhý bok, na chrbátik, aby nemalo zležanú hlavičku. Neukladáme dieťa na spánok, ak si neodgrgne (mohlo by sa zadusiť zvratkami). Ak chceme dieťa dávať na bruško, treba naňho neustále dozerať- hrozí syndróm náhleho úmrtia dojčiat, alebo si zaobstarať monitor na kontrolu dychu.

Obliekanie novorodenca

Bábätku vždy obliekam o jednu vrstvu viac ako máme my. Samozrejme v zime ešte fusak a nejakú deku, niekto obľubuje aj klasickú perinku, tá je aj zimná, aj letná, modernejšie sú zavinovačky, ale to už je naozaj vec názoru. Dieťa balíme naširoko, to znamená: pamperska, klasická plienka a ortopedické nohavičky (kvôli kĺbom).

A čo je naozaj najhlavnejšie- dať nášmu pokladu lásku, nehu a pozornosť.

Značky: