Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Ako recyklovať?

Ako recyklovať?

Ako recyklovať?

Rozmýšlate o tom že začnete recyklovať a neviete čo môžte a čo nie? Tak čítajte ďalej! Význam recyklácie je snáď každému jasný. Šetrí životné prostredie tým, že sa použijú už použité suroviny.

Čo recyklovať

Ako recyklovať?Papier

Papier sa dá recyklovať skoro akýkoľvek napríklad noviny, časopisy, knihy bez tvrdých obalov, zošity a rôzne papiere… Nerecyklujeme mastný a špinavý papier, tetrapaky či alobal. Recyklovaný papier sa nepoužíva na balenie jedál ale napríklad na zošity do školy. Pri výrobe papiera sa dnes používa až 50% recyklovaného.

Sklo

Sklo sa recykluje tak že ho najprv vyčistia, potom ho rozdrvia potom nasleduje jeho roztavenie a až po tom sa z recyklovaného skla vyrábajú nové fľaše. Recyklovať môžme čisté fľaše od alkoholu ( Víno , Vodka… ) ďalej zaváraninové poháre a rozbité sklo. Nerecyklujte zrkadlá, žiarivky, žiarovky či porcelán.

Plasty

Jeden z ďalších odpadov, čo sa dá recyklovať sú plasty. Problém plastov je hlavne v tom že zaberajú veľa miesta na skládkach a pri horení znečisťujú ovzdušie. Ak recyklujete plasty šetríte prírodné zdroje pretože plasty sa vyrábajú z ropy ktorej je stále väčší a väčší nedostatok. Recyklujú sa najmä obaly na jedlá napríklad plastové ( PET ) fľaše.

Bioodpad

Zvyšky ovocia a zeleniny z rastlín, tráva a burina zo záhrady.  Môžu sa použiť do kompostu, čím nahradia umelé hnojivá.

Nezabudnite triediť odpad aj doma nie len v škole či na pracovisku, kde už je to bežné. Napríklad odkladať,  čo sa dá recyklovať bokom dnes už sú na každom sídlisku koše na recyklovaný odpad. Prajem dobrý pocit z recyklácie!