Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Ako prekonat odpor k cviceniu

Ako prekonat odpor k cviceniu

Byť fit a v kondičke je snom  väčšiny z nás. Okrem úsilia o všeobecne uznávaný ideál krásy,  nemožno zabudnúť najmä na hodnotu zdravia a tá je vekom  čoraz dôležitejšia. Jednoducho povedané – existuje stovka dobrých dôvodov prečo cvičiť.

Nie každý však má od detstva dušu športovca alebo záľubu vo všemožných športových aktivitách.  Pre tých, ktorí nie sú schopní sa k cvičeniu odhodlať alebo v ňom vytrvať, je tu niekoľko tipov:

  • Vyberte si cvičenie ktoré vás vystihuje

K úspešnému cvičeniu  je nutné voliť aktivitu, ktorá čo najlepšie vyhovuje vašej osobnosti.  Je celkom prirodzené, že  extrovert nebude vyhľadávať cvičenie osamote, alebo kreatívny typ neznesie nudné opakovanie cvikov. Bez talentu na tanečné pohyby môže byť pre vás  napr. cvičenia v rytme Zumby hotovým utrpením. Preto nie je vhodné voliť podľa módnych trendov,  ale orientovať sa vlastnými preferenciami. Možností je viac ako by sa na prvý pohľad zdalo „prejdite sa po webe“ a  nájdite si cvičenie, ktoré vás bude tešiť  ( pokojne to môže byť napr. joga vo vzduchu).

  • Nájdite si „parťáka“

Ak si už vyberiete vhodné cvičenie, ideálnym „motorom“ pre vašu vytrvalosť bude určite niekto,  kto sa k vám pripojí. Na začiatku sa môžete dobre zasmiať na svojej nemotornosti, neskôr sa tešiť z pokrokov.  Najdôležitejšie však je, že  „parťák“ vás podrží v kríze – t.j. v čase keď to budete chcieť vzdať. Samozrejme túto podporu mu v správnom čase oplatíte späť.

  • Cvičte v správnom čase

Vhodný čas na cvičenie môže byť individuálny. Zväčša volíme medzi  rannými a večernými hodinami, pričom je dôležité rešpektovať skutočnosť, či sme „ranné vtáča“ alebo „sova“. Ak je pre vás ranné budenie nočnou morou, nenúťte sa do ranného cvičenia, naopak aj večer odpadávate od únavy zvážte ranný pohyb. Dobré načasovanie povedie vašu motiváciu správnym smerom.

  • Nepoľavujte v pravidelnosti

Táto zásada je najdôležitejšia – o to ťažšie však splniteľná. Čokoľvek je vašim cvičením, určite Vám po krátkom čase do cesty príde množstvo „dôvodov“ prečo nemôžete.  Najmä v začiatočných fázach, ak ste sa už k nejakému športu odhodlali nepoľavte v pravidelnosti.  Ak to bude čo len trochu možné, zvoľte radšej kratší čas cvičenia, než úplné vynechanie.  Pokiaľ vyhráte počiatočné „vnútorné boje“, telo si postupne na cvičenie zvykne a začne si ho „žiadať“. Okrem toho sa dostavia aj prvé odmeny za úsilie.

  • Tešte sa z úspechov

Ak ste sa nevzdali v počiatočnej kritickej fáze – už po cca 2-3 mesiacoch pocítite prvé pozitívne zmeny. Postupne si začnete všímať, že sa celkovo cítite lepšie, ste menej unavení, máte vyššiu koncentráciu, stratili sa bolesti v chrbtici, zlepšuje sa trávenie, klesá vám hmotnosť…ale najmä máte zo seba radosť ! Užite si všetky tieto pozitívne zmeny tak, aby vás znova poháňali k vytrvalosti.

  • Vyhnite sa stereotypu

Každý úspech z cvičenia vychádza z pravidelnosti. Žiaľ pravidelnosť vedie k stereotypu a ten môže ubíjať radosť z pohybu.  Liekom na otravnosť cvičenia je zmena.  Nemusí ísť však o definitívnu zmenu, niekedy stačí pravidelný pohyb oživovať drobnými vybočeniami. Skúste pridať nové prvky a obmeny, počúvajte pri cvičení hudbu, ale najmä –  pri cvičení v skupine si  vyberte trénera, ktorý vie byť kreatívny.

Aj ten najzarytejší  lenivec, vie pri trochu vôli nájsť vlastnú cestu k pravidelnému cvičeniu. Pokiaľ ale zistíte, že ani uvedené rady nezaberajú proti vášmu odporu, využite všetky prirodzené cesty k pohybu akými je napr. chôdza namiesto jazdy autom, hra s deťmi, tanec , či fyzická práca vo vašej záhradke. Veľa štastia pri zdolávaní seba samého:-)