V dnešnej dobe existuje mnoho internetových rádií. Existuje viacero možností, ako ich počúvať. Tak čítajte ďalej a dozviete sa viac o tom ako počúvať rádio cez internet. Tak držíme Vám palce.
Počúvanie priamo na stránke
Jednou z možností je otvoriť si internetovú stránku Vášho obľúbeného rádia. Ak rádio umožňuje prehrávanie cez internet, niekde na stránke by ste mali nájsť ikonku “Play”, alebo “Live”, alebo niečo podobné. Ak budete mať šťastie, otvorí sa nové okno a spustí sa prehrávanie.
Niekedy máte viac možností nastavenia kvality zvuku. Čím vyššia kvalita, tým vyššia dátová spotreba a tým rýchlejšie internetové pripojenie by ste mali mať.
Príkladom takejto možnosti je slovenské rádio Expres. Po otvorení stránky http://www.expres.sk/ nájdete v hornej časti stránky ikonku “Play”.
Vynikajúci český portál venovaný internetovým rádiám http://www.abradio.cz/ ponúka veľké množstvo rádií zameraných na rôzne žánre hudby. Ak navštívite stránku, určite si vyberiete.
Počúvanie rádia vo Winampe
Niektoré rádiá však neponúkajú možnosť počúvania priamo vo webovom prehliadači. Namiesto toho Vám ponúknu tzv. stream. Je to súbor, ktorý si stiahnete do počítača a otvoríte cez hudobný prehrávač, napríklad Winamp. Winamp je voľne dostupný prehrávača, zadarmo si ho môžte stiahnuť z domovskej stránky http://www.winamp.com/ Pre potreby počúvania internetového rádia postačí verzia Free. Inštalácia programu je veľmi intuitívna. Pri prvom spustení vyžaduje určité nastavenia (skin programu, asociácia súborov…). Ak sme všetko nastavili, môžme Winamp vypnúť.
Teraz navštívime stránku rádia, ktoré nepodporuje prehrávanie vo webovom prehliadači, napríklad slovenské rádio Viva. Na stránke v hlavnom menu klikneme na ikonku “Viva Live”. Zobrazí sa nám Live Stream okno. V strednej časti vidíme niekoľko odkazov (vysoká kvalita, stredná kvalita) v rôznych zvukových formátoch (aac, ogg, mp3). Jeden z nich si vyberieme a stiahneme si ho do počítača. Ak máme nainštalovaný Winamp, nezáleží, ktorý formát si zvolíme, Winamp dokáže prehrať všetky spomenuté odkazy.
Potom si stiahnutý súbor vyhľadáme v počítači a normálne ho otvoríme (ikonka súboru by mala byť podobná ikonke Winampu). Počkáme pár sekúnd a môžme začať počúvať rádio. V príklade som použil dve konkrétne slovenské rádiá, avšak uvedené postupy sú všeobecné. Ak obľubujete iné rádio, navštívte jeho stránku a podľa jedného z postupov ho môžte začať počúvať.