Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Ako napísať dobrý životopis?

Ako napísať dobrý životopis?

Ako napísať dobrý životopis?

V tomto článku sa Vám pokúsime poradiť ako rýchlo, ale hlavne dobre napísať životopis. Je to totiž prvá vec, ktorú budete potrebovať, ak žiadate o novú prácu. Tak čítajte ďalej!

Osobné informácie

Na začiatku životopisu nesmú chýbať základné informácie o vašej osobe. Určite nezabudnite na vaše krstné meno, priezvisko, adresu – plnú, teda ulica, mesto aj PSČ – dátum narodenie, národnosť, ale určite aj kontaktné informácie ako telefónne číslo alebo email. Ak chcete osloviť svojou znalosťou IT, tak napíšte aj svoj Facebook profil.

Pracovné skúsenosti

Ako napísať dobrý životopis?Ďalej by ste určite mali spomenúť svoje predchádzajúce pracovné skúsenosti. Napíšte ich čo najviac, ak sa dá tak všetky. Nemusíte však písať každú brigádu. Často je lepšie zamerať sa len na tie skutočne dôležitejšie, resp. tie, ktoré sa tykajú práce, o ktorú sa konkrétne uchádzate.

Nezabudnite na presný názov organizácie, kde ste pracovali, na vaše miesto a konkrétnu činnosť, ktorú ste vykonávali.

Vzdelanie a kurzy

Napíšte všetky ukončené školy. Nedoporučujeme písať základnú školu.  Hlavne vysoká resp. stredná škola. Samozrejme odbor, aký ste študovali.

Medzi kurzy určite spomeňte všetko, čoho ste sa v živote zúčastnili. Či už IT o práci s počítačom a internetom alebo oprave auta.

Osobné schopnosti a zručnosti

Začnite svojim materinský jazykom – Slovenčinou – a pokračujte všetkými, ktoré ešte poznáte. Nezabudnite k nim dopísať na akej úrovni ste. Či už v hovorenom slove, písanom texte alebo spontannej komunikácii.

Ak máte vodičský preukaz spomeňte ho a určite aj jeho úroveň. Rovnako akékoľvek iné zručnosti – ovládanie PC, Microsoft Office (Word, Excel a pod.), práca s internetom a pod.

Doplňujúce prílohy a informácie

Občas sa udávajú aj iné kontaktné osoby. Môžete zadať kontakt na svojich rodičov, súrodencov, partnera či partnerku. Môžete tiež priložiť prílohy (do tejto časti to nezabudnite napísať). Môže to byť čokoľvek, čo sa nezmestilo do životopisu.

Prajeme veľa úspechov v novej práci!