Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Ako vytvoriť graf závislosti v Exceli?

Ako vytvoriť graf závislosti v Exceli?

Ako vytvoriť graf závislosti v Exceli?

Tento návod Vám ukáže, ako možno vytvoriť graf závislosti v Exceli. Postup bol písaný v Exceli 2007. Tak sa začítajte do nášho článku s názvom ako vytvoriť graf závislosti v Exceli.

Ako vytvoriť graf závislosti v Exceli?

Tabuľka dát

Najprv budeme potrebovať tabuľku dát určených na spracovanie. V príklade pracujem s dvoma stĺpcami – U a I. Keď máme pripravenú tabuľku, klikneme na položku “Vložiť” v hlavnom menu. Na tretej karte “Grafy” vyberieme možnosť “X Y (závislosť)” a vyberieme prvú možnosť “XY (závislosť) len so značkami”. Do listu sa vloží graf. Klikneme naň pravým tlačidlom a vyberieme možnosť “Zdrojové údaje…” Teraz si označíme oblasť s našimi dátami a potvrdíme tlačidlom “OK”. Graf je na svete.

Ako vytvoriť graf závislosti v Exceli?

Formát grafu

Postupne môžme klikať pravým tlačidlom myši na jednotlivé časti grafu a vždy vyberieme poslednú možnosť “Formátovať “.
Takýmto spôsobom môžme zmeniť značky, pridať mriežku, zmeniť rozsah údajov, názvy osí, zmeniť farby, pozadie grafu a veľa iného.

Ako vytvoriť graf závislosti v Exceli?

Užitočné funkcie

Ako vytvoriť graf závislosti v Exceli?Ak myšou vyberieme jednu zo značiek a klikneme pravým tlačidlom, v rozbalenom menu sa zobrazia dve zaujímavé možnosti – “Pridať označenia údajov” a “Pridať trendovú čiaru”.
Ak sú vaše dáta závislé a približne poznáte druh závislosti, môžte si zobraziť trendovú čiaru – akýsi grafický priemer všetkých vašich hodnôt. V grafe na obrázku tvoria body približne priamku. Trendovou čiarou bude teda priamka. V okne “Formátovať trendovú čiaru” nájdete dolu užitočnú možnosť “Zobraziť v grafe rovnicu”. Teraz ste vytvorili bezchybný graf závislosti.